Nové turistické taháky letošní sezóny. Bez pomoci IROP by neotevřely

29. 3. 2024
Zámek Telč po revitalizaci z IROP
Foto: I zámek Telč prošel revitalizací díky IROP a od loňské sezóny vítá nové a nové návštěvníky

Turistická sezóna 2024 startuje a veřejnosti se představují nové turistické cíle, které by bez pomoci IROP neměli návštěvníci možnost navštívit nebo spatřit. Kulturních památek a dalších turistických cílů, na jejichž rekonstrukci či renovaci se podílely evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) je už přes 400. Do této oblasti už u nás prostřednictvím IROP Evropská unie investovala přes 16 miliard korun.

Do kultury, kam spadá také většina projektů rekonstrukcí či renovací historických objektů, ale také třeba muzeí nebo knihoven odešlo prostřednictvím IROP asi 16,3 miliardy korun. Zhruba 9,6 miliardy se pak týká přímo záchrany historických památek. „Ačkoliv je IROP z hlediska podpory rozkročen velmi zeširoka, právě v oblasti kultury se díky němu daří zachraňovat a návštěvníkům pak také zpřístupnit památky, které můžeme bez nadsázky označit za národní poklad. Jejich historickou a kulturně společenskou hodnotu pak nelze penězi vyčíslit,“ říká Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Turistická sezóna 2024 tak díky podpoře z IROP návštěvníkům nově zpřístupní například tyto objekty.

Novorenesanční jízdárna v Tachově Světcích

Týden před začátkem turistické sezóny se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Záchrana unikátní novoromantické a novorenesanční stavby stála přibližně 100 milionů korun. Poslední fázi postupných rekonstrukcí, které trvaly 23 let, dokončilo město také s pomocí 57,7 milionů z evropských peněz.

Interiér zrekonstruované jízdárny ve Světcích u Tachova
Interiér zrekonstruované jízdárny ve Světcích u Tachova

Barokní zámek v Týnci u Klatov

Zámek v soukromém vlastnictví se majitel snaží z havarijního stavu revitalizovat už od roku 2000. Teprve díky 99,6 milionové dotaci z IROP je však objekt ve stavu, kdy je možné představit ho veřejnosti jako atraktivní turistický cíl. Kromě toho se v něm budou konat výstavy, koncerty, divadla a další kulturně společenské akce.

Synagoga a rabínský dům v Žatci

Po dlouhých desetiletích, kdy synagoga a rabínský dům v Žatci nesloužily svému účelu, se opět navrátily kulturnímu a společenskému životu. Synagoga je druhou největší stavbou svého druhu u nás. Havarijní stav domu neumožňoval až doposud jeho zpřístupnění. Celkový rozpočet na obnovu činil téměř 56 milionů korun, přičemž dotace z IROP pokryla 85 % z této částky.

Synagoga v Žatci
Synagoga v Žatci

Dům Chopin v Mariánských lázních

Po dvouleté rozsáhlé rekonstrukci se Dům Chopin v srdci Mariánských Lázní na začátku lázeňské sezóny opět zpřístupní veřejnosti. Komplex tří budov se změnil na multifunkční prostor k pořádání kulturních a společenských akci. Vznikly tu galerie, konferenční sál, památník Fryderyka Chopina, hudební síň a další víceúčelové prostory, jako kreativní dílny, komunitní centrum, knihovna či fonotéka. Malá divadelní scéna rozšířila nabídku pro milovníky divadla, kina či komorních koncertů. Na rekonstrukci ve výši asi 46 milionů korun přispěla EU prostřednictvím IROP více než 39 miliony.

Lokomotiva Ušatá a automobil Tatra 77a – nová lákadla Národního technického muzea

Tři renovované lokomotivy čekají na své obdivovatele v železničním depozitáři NTM v Chomutově. Ušatou pak můžeme spatřit také v čele historických vlakových souprav.

U příležitosti 90 let od představení prvního aerodynamického automobilu Tatra – vozu Tatra 77, prezentuje NTM také tuto národní kulturní památku, restaurovaný vůz z roku 1937. Vystaven je v expozici Centra stavitelského dědictví NTM Plasy. IROP na renovaci těchto exponátů přispěl 29 miliony korun.

Legendární lokomotiva Ušatá
Legendární lokomotiva Ušatá

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí

S pomocí 47,8 milionové dotace se rekonstrukce baziliky, která byla prakticky v havarijním stavu, dokončila už na začátku prosince a od začátku roku 2024 je opět přístupná veřejnosti. Oficiální slavnostní otevření se však plánuje na 1. května.

Sankturinovský dům v Kutné Hoře

Impozantní palác, který patří mezi nejstarší památkově chráněné budovy v Kutné Hoře, se kvůli rekonstrukci uzavřel téměř na tři roky. Bezmála sedmdesátimilionovou investici podpořil IROP 48,9 miliony korun. Opravy původně gotické, později barokně přestavěné budovy se dokončily na podzim minulého roku. V rekonstruovaných prostorách dnes sídlí Galerie Felixe Jeneweina, která u příležitosti znovuotevření připravila výstavu Diametrální řez.

Klášter Želiv – Galerie Stará prelatura

V národní kulturní památce Klášter Želiv se 22. března slavnostně otevřely rekonstruované prostory Staré prelatury a knihovny, umístěné v barokním konventu. Na investici bezmála padesátimilionovou získala kanonie premonstrátů v Želivě dotaci z IROP přesahující 40 milionů korun. Stará prelatura je nyní součástí prohlídkového okruhu kláštera, knihovna s historickými knihami a artefakty bude k dispozici odborné veřejnosti a při zvláštních příležitostech také běžným návštěvníkům.     

Klášter Želiv má nově zpřístupněnou Prelaturu a knihovnu
Klášter Želiv má nově zpřístupněnou Prelaturu a knihovnu

Kostel Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích

Revitalizaci dřevěného kostela, jedné z nekrásnějších sakrálních staveb Těšínského Slezska, se podařilo dokončit na konci ledna a IROP na ni přispěl částkou 13,6 milionů korun. Tato vzácná kulturní památka pochází z druhé poloviny 16. století a patří do souboru slezských roubených kulturních staveb.

Jurkovičovy Sluneční lázně

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech hotová. V obnoveném areálu vzniklo muzeum lázeňství a také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi. IROP se na této rekonstrukci podílel 71 miliony korun. Muzeum se pro veřejnost otevře v květnu, se začátkem hlavní lázeňské sezóny.