IROP rozdělil v kraji 11 miliard korun, další jsou připraveny

3. 4. 2023

České Budějovice 31. 3. 2023 – 206 km silnic, moderní nemocniční pavilony, 72 nových bytů pro sociální bydlení nebo 53 autobusů a trolejbusů. Celkem 1 074 projektů zvládlo úspěšně administrovat Centrum pro regionální rozvoj České republiky v Jihočeském kraji v končícím programovém období IROP. Do rozvoje kraje nateklo 10,9 miliard korun z EU.

Nejvíce evropských peněz směřovalo do modernizace silniční sítě, dále pak do škol a zdravotnických zařízení.

„Díky dotacím z IROP se v posledním období podařilo v kraji zmodernizovat 206 km silnic, 293 školských zařízení od mateřských až po střední školy nebo rekonstruovat a moderně vybavit pavilony v jihočeských nemocnicích. Evropské peníze ale pomohly v mnoha dalších oblastech, jako jsou sociální infrastruktura a služby, cestovní ruch, kultura a památky nebo komunitní rozvoj,“ říká Naděžda Burešová, ředitelka jihočeské kanceláře CRR.

Nemocnice České Budějovice například vloni zrekonstruovala a rozšířila pavilon chirurgie s podporou 500 milionů Kč z EU, dalších 153 milionů získala na rekonstrukci psychiatrického oddělení. Spolu s Jihočeským krajem tak patří k největším investorům v regionu.

Největším krajským projektem je pak výstavba Jižní tangenty kolem Českých Budějovic. První etapa novostavby silnice o délce necelé 3 km včetně inženýrských sítí, protihlukových opatření či doprovodné zeleně by měla být dokončena letos v červnu. Evropský fond pro regionální rozvoj ji podpořil částkou 280 milionů korun.

„Některé projekty se ještě letos dokončují, proto proplacená částka podpory ve výši 10,9 miliard není ještě konečná. Realizace všech projektů podpořených v posledním období by však měla skončit nejpozději do 31. prosince 2023,“ upřesňuje Naděžda Burešová.

Největšími příjemci jsou obce a kraj. Připadá na ně 79 % všech dotačních prostředků z IROP.

V minulém roce se rozběhl IROP na období 2021–2027. Dosud v něm bylo vyhlášeno 63 výzev. „Žadatelům i příjemcům nabízíme sérii seminářů, které se podrobně věnují problematice zadávání a kontroly veřejných zakázek, přípravě žádostí o platbu, či přípravě a administraci projektů v novém programovém období. Průběžně také umožňujeme konzultovat projektové záměry, a to s využitím nové aplikace Konzultační servis,“ doplňuje Naděžda Burešová.

V Jihočeském kraji už bylo v tomto období podáno 197 nových projektů. 142 z nich splňuje náležitosti podpory, která aktuálně odpovídá 2 miliardám korun.