Podpora regionů: jen letos Centrum schválilo téměř 10 mld. Kč z IROP

19. 7. 2022

V letošním roce schválilo Centrum pro regionální rozvoj České republiky k proplacení už přes 1 500 projektů z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), a to téměř za 10 miliard korun. Celková podpora z tohoto programu už míří k hranici 100 miliard.

Právě v době horšící se ekonomické situace je důležité, že peníze z evropských fondů umožňují zrod důležitých projektů, dávají lidem práci a podstatně zlepšují život v českých regionech. Centrum jako administrátor programu IROP totiž opravdu nezahálí. Už v prvním lednovém týdnu schválili jeho lidé k proplacení 37 projektů s dotační podporou téměř 92 milionů korun z evropských peněz, v posledním červnovém týdnu pak dokonce 50 projektů. Rekordním týdnem byl první březnový, kdy odborníci Centra stihli schválit k proplacení 102 projektů s celkovou výší podpory 809 milionů korun.

„Velmi vysoké tempo schvalování žádostí držíme celý letošní rok. Z IROP jsme schválili vyplacení už víc než 98 miliard korun, hranici 100 miliard tak překonáme do několika týdnů. Každá koruna míří do českých regionů na projekty, které lidem zlepšují životy,“ říká Helena Miškovičová, která v Centru pro regionální rozvoj České republiky vede právě sekci IROP.

Jde o peníze z IROP na programové období 2014 až 2020. Do roku 2023 musí žadatelé podpořené projekty dokončit a Evropská komise program uzavře. Celková podpora by měla dosáhnout výše 140 miliard korun. Současné programové období pro roky 2021–2027 se zdárně rozeběhlo, v rámci IROP by se mělo rozdělit zhruba 118 miliard korun a první výzvy centrum vyhlásí už v červenci.

„Jsme si dobře vědomi souběhu obou programových období, ale jsme připraveni pokračovat ve velmi efektivním a profesionálním schvalování projektů,“ ujišťuje Helena Miškovičová.

Zvláště v současné době vynikne, že díky penězům z IROP má např. 70 tisíc domácností úspornější bydlení. Jejich celkové energetické úspory se tak budou počítat v miliardách. A ještě vyšší dopad na kvalitu života v regionech má modernizace 932 kilometrů krajských silnic – díky penězům z IROP jsou bezpečnější a umožňují pohodlnější dopravu.

IROP zmodernizoval 175 nemocnic

„Důležitá podpora mířila a míří i do oblasti zdravotnictví. Díky evropským penězům z IROP máme 175 nemocnic či jejich částí zmodernizováno a vybaveno novými přístroji a zařízením. Zdravotní rizika a zlepšování podmínek zdravotní ochrany populace patří mezi hlavní trendy, na které musíme reagovat. S podporou IROP tam směřuje podstatně více peněz,“ upozorňuje Simona Malá, která vede pracoviště Centra v Liberci a má v gesci i všechny projekty ve zdravotnictví pro celou ČR.

Tisková zpráva