Živel 4: Žáci z České Vsi se díky modulární škole vrací zpět k výuce

9. 12. 2024

Finanční podpora z programu Živel 4 zajistila, že se žáci z České Vsi po několika měsíčním provizoriu vrátí k výuce na své půdě. Šest budov, které byly zasaženy povodněmi, totiž nahradila rekordně rychle postavená modulární škola na místě bývalého hřiště. Náklady na realizaci a pronájem činí přibližně 27 milionů korun a z větší části je pokrývá právě dotace z programu Živel 4.

Nová modulární škola v České Vsi

Způsobené škody a jejich provizorní řešení

Tělocvična i jiné prostory se po ničivých povodních proměnily v bahnité močály nevyužitelné
k výuce. Žáci tak využívali náhradních prostor v okolních školách.

Starosta obce Petr Mudra popsal situaci takto: „Všechny budovy naší školy zaplavila voda do výšky asi metru a půl. Po vyvezení naplavenin, veškerého zničeného vybavení a osekání mokrých stěn nám v podstatě zbyla hrubá stavba. Zatímco první stupeň jsme provizorně přesunuli do prvního patra jedné z nejméně poškozených budov, žáci druhého stupně se po celou dobu učí ve volných učebnách jesenických středních škol, což je náročné logisticky i psychicky pro všechny strany.“

Pomoc po povodních

Ihned po povodních poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj podporu prostřednictvím programů Živel. Na obnovu poškozených škol se zaměřuje program Živel 4, který spravujeme.

„V Živlu 4 jsou vyhrazeny prostředky na dočasná řešení náhradní školní výuky a náhradní ubytování pro lidi, kteří při povodních přišli o své domovy. Přímo v nejpostiženějších místech proto pořádáme semináře a naše mobilní týmy tu řeší konkrétní pomoc,“ upřesňuje Aleš Marousek, ředitel olomoucké pobočky Centra pro regionální rozvoj. 

Ředitel olomoucké pobočky CRR Aleš Marousek (uprostřed) na slavnostním otevřením

Nová modulární škola

Na základě příslibu rychlé finanční pomoci z programu Živel 4 se obec rozhodla vystavět na školním pozemku modulární školu, v níž se dočasně budou učit asi dvě stovky žáků.

Obec připravila základy pro moduly dočasné školy z vlastních prostředků a za pomoci dodavatelů, kteří souhlasili s odložením platby. Moduly na míru upravily a sestavily firmy KOMA Modular (49 modulů) a Warex (13 modulů), které je obci pronajímají. Po uplynutí nájmu moduly demontují a odvezou.

„Kontejnerové moduly jsou moc hezké a upravené dle našich potřeb i zákonných norem například na osvětlení, odvětrání, plochu apod. Veškerá kabeláž vede stěnami, které jsou dokonce obložené dekorem dřevěné dýhy, což působí velmi příjemně a útulně. Myslím, že se tu žákům i učitelům bude líbit,“ doplňuje Filip Worm, ředitel základní školy v České Vsi.

Modulární škola bude sloužit přibližně 12 až 20 měsíců, což je odhadovaná doba potřebná na rekonstrukci. Začátek nového školního roku pravděpodobně nebude včas.

Program Živel 4: dotace a její role

Dotace z programu Živel 4 pokryje 90 procent nákladů na přípravné práce, administrativní dokumentaci, pronájem a instalaci modulů školy. Obec s podporou pracovníků Centra pro regionální rozvoj připravuje žádost, kterou odešle tento týden.

Pomůže i IROP

Škola v České Vsi plánuje využít schválené dotace ve výši 38 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu na projekty rekonstrukce budov, výstavbu odborných učeben a úpravu venkovních prostor. Tyto prostředky nyní pomohou i při opravách škod způsobených povodní. Celkové náklady na obnovu se odhadují na 60 milionů korun, přičemž zbytek financí by mohl být pokryt z programu Živel 1 po ukončení stavu nebezpečí.