Jak na národní dotace
V průběhu administrace může nastat řada situací, které vyžadují reakci žadatele v souladu s postupy uvedenými ve výzvě a zásadách. Na této stránce najdete přehled klíčových situací, se kterými se může žadatel setkat s uvedením podrobností a doporučených kroků k jejich řešení.
Žádost o dotaci se předkládá prostřednictvím internetové aplikace DIS ZAD na adrese https://www3.mmr.cz/zad. Pro řádné vyplnění a podání žádosti, věnujte prosím pozornost níže uvedenému návodu v pdf.
Pokud vám přijde výzva k doplnění, znamená to, že vaše žádost nesplnila některé formální nebo napravitelné podmínky, případně nebylo možné některá kritéria vyhodnotit.
Co udělat nejdříve
- Výzvu dostanete do datové schránky.
- Máte 5 pracovních dnů od doručení na její doplnění.
- Pokud termín nestíháte, můžete požádat o prodloužení lhůty (žádost pošlete datovou schránkou s uvedením důvodu). Centrum vám odpoví opět do datové schránky.
Jak postupovat při doplňování
- Otevřete aplikaci DIS ZAD a stav žádosti bude „Vrácena k doplnění“.
- V detailu žádosti klikněte vlevo na záložku „Přílohy k žádosti“ (ostatní záložky nepůjdou upravit).
- Přes tlačítko „+“ založte nový záznam, vyplňte název přílohy a nahrajte soubor z vašeho zařízení (popis není nutný). Pokud máte více příloh, postup opakujte.
- Po nahrání všech dokumentů klikněte na záložku „Ukončení vkládání údajů do žádosti“ a potvrďte tlačítkem.
- Nakonec potvrďte, že jste doplnění dokončili, kliknutím na tlačítko „ANO“. Poté už nelze žádost měnit.
Nezapomeňte
- Na výzvu je nutné odpovědět dopisem do datové schránky Centra. Přílohy stačí nahrát jen do aplikace DIS ZAD (datovou schránkou se neposílají).
- Datovou schránkou posílejte pouze podporované formáty dokumentů (například ne soubory .ZIP).
- Pokud máte dotazy, kontaktujte manažera uvedeného ve výzvě.
Podrobné informace a návod
O průběhu hodnocení formálních náležitostí a přijatelnosti i věcného hodnocení je žadatel ze strany Centra průběžně informován, a to buď emailem nebo prostřednictvím datové schránky (dále jen “DS”).
1. Žádost o prověření výsledků hodnocení
1.1 Podávání žádosti o prověření výsledků hodnocení
Neúspěšný žadatel je o nesplnění podmínek formálních náležitostí a přijatelnosti a věcného hodnocení informován ze strany Centra prostřednictvím DS. Tato informace obsahuje seznam nesplněných kritérií dané výzvy, případně informace o nesplnění kritérií věcného hodnocení (u výzev, kde probíhá i věcné hodnocení).
Neúspěšný žadatel může požádat Centrum o prověření výsledků hodnocení, a to prostřednictvím žádosti zaslané do DS Centra, nejpozději do 10 kalendářních dnů ode dne doručení [1] informace o negativním výsledku hodnocení.
V žádosti žadatel uvede všechna kritéria, s jejichž vyhodnocením nesouhlasí, společně s odůvodněním tohoto nesouhlasu.
Na základě obsahu žádosti o prověření výsledků hodnocení pracovníci Centra posoudí, zda je podaná žádost o přehodnocení výsledků hodnocení opodstatněná.
[1] Za doručení se považuje den přihlášení oprávněné osoby do datové schránky, v případě, že se taková osoba do datové schránky nepřihlásí do 10 kalendářních dnů ode dne odeslání datové zprávy, považuje se za den doručení poslední den této lhůty tj. 10. kalendářní den.
1.2 Průběh prověření výsledků hodnocení
V případě, že pracovníci Centra shledají na základě podané žádosti o prověření výsledků hodnocení pochybení v původním hodnocení, bude provedeno opravné hodnocení a žádost bude vrácena mezi posuzované akce.
Pokud Centrum chyby v původním hodnocení neshledá, předá své závěry na MMR-OSP, které výsledky hodnocení opětovně posoudí. V případě, že MMR-OSP uzná žádost o prověření výsledku hodnocení za důvodnou, bude žádost o poskytnutí dotace vrácena mezi posuzované akce. V opačném případě nebude žádost o dotaci doporučena k financování a žadateli bude zasláno Vyrozumění dle odstavce 2.
1.3 Informování žadatele o závěru prověření výsledků hodnocení
O závěru projednání žádosti o prověření výsledků hodnocení bude žadatel informován ze strany Centra prostřednictvím DS.
2 Vyrozumění
Nebude-li ze strany neúspěšného žadatele ve lhůtě 10 dnů od doručení informace o negativním výsledku hodnocení dle bodu 1.1 podána žádost o prověření výsledků hodnocení nebo nebude-li tato žádost shledána za důvodnou, bude žadatel o neschválení jeho žádosti k poskytnutí dotace informován ze strany Centra Vyrozuměním zaslaným prostřednictvím DS.
Vyrozumění obsahuje informace o nesplnění podmínek formálních náležitostí a přijatelnosti, s uvedením nesplněných kritérií dané výzvy, případně jsou zde uvedeny informace nesplnění kritérií věcného hodnocení (u výzev, kde probíhá i věcné hodnocení).
Vyrozumění rovněž obsahuje informaci, zda bude žádost zamítnuta, či bude řízení zastaveno. Z pohledu žadatele se jedná o důležitou informaci, neboť opravný prostředek formou žádosti o přezkum je možné podat pouze v případě zamítnutí žádosti – blíže viz bod 3.
Na základě zaslaného Vyrozumění má neúspěšný žadatel podle § 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, před vydáním konečného rozhodnutí o neposkytnutí dotace, možnost vyjádřit se ke všem podkladům pro vydání rozhodnutí. Toto vyjádření může žadatel podat v písemné formě nebo ústně do protokolu, a to nejpozději do 5 kalendářních dnů ode dne doručení Vyrozumění. Po uplynutí této lhůty bude vydáno rozhodnutí o neposkytnutí dotace.
3 Žádost o přezkum
V případě, že žadatel nesouhlasí se závěry zaslaného Vyrozumění dle bodu 2, může podat žádost o přezkum hodnocení, to i za situace, že z jeho strany nedošlo k podání žádosti o prověření výsledku hodnocení dle bodu 1.
Žádost o přezkum může žadatel podat pouze pokud akce, která je předmětem žádosti o dotaci, nebyla schválena k poskytnutí dotace (v DIS ZAD stav Zamítnuta)
Bylo-li řízení o poskytnutí dotace zastaveno z důvodů uvedených v ust. §14j odst. 4 nebo ust. §14k odst. 2 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech (dále jen “rozpočtová pravidla”), není žadatel oprávněn k podání žádosti o přezkum hodnoceni (v DIS ZAD stav Řízení zastaveno).
3.1 Neoprávněná žádost o přezkum – stav řízení zastaveno
Zastavení řízení odpovídá stav v DIS ZAD – řízení zastaveno. Tento stav je možné nastavit pouze v případě splňující shora uvedené podmínky ust. §14j odst. 4 a §14k odst. 2 rozpočtových pravidel, kterými jsou:
- žádost nebyla podána ve lhůtě stanovené výzvou k podání žádosti,
- žadatel neodpovídá okruhu oprávněných žadatelů dle předmětné výzvy,
- žádost je v rozporu s věcným zaměřením výzvy,
- žádost trpí neodstranitelnými vadami
- žádost trpí odstranitelnými vadami, které žadatel ani na základě výzvy neodstranil či žadatel nereaguje na výzvu.
- bydliště nebo státní občanství skutečného majitele žadatele nebo sídlo právnické osoby nebo místo správy právního uspořádání, které vystupují v jeho struktuře podle zákona upravující evidenci skutečných majitelů, je ve státě nebo jurisdikci uvedených na unijním seznamu jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti schváleném Radou Evropské unie.
Proti nastavení tohoto stavu může neúspěšný žadatel podat na Centrum žádost o prověření výsledků hodnocení dle bodu 1.1. Žádost o přezkum je v případě zastavení řízení nepřípustná.
3.2 Podání žádosti o přezkum – stav žádost zamítnuta
Žádost o přezkum lze podat v případě doručení Vyrozumění účastníka akce před vydáním negativního právního aktu a v situaci, kdy je v DIS ZAD nastaven stav zamítnuta.
Tento stav se využívá i ve všech ostatních případech, kdy není možné využít stav “řízení zastaveno”. Stav “zamítnuto” se používá zejména při nesplnění minimálního limitu bodů vyžadovaných ve věcném hodnocení.
Na základě doručeného Vyrozumění může žadatel využít svého práva vyjádřit se k podkladům pro rozhodnutí a v této souvislosti požádat o nahlédnutí do spisu akce, a dále právo na podání žádosti o přezkum.
Žádost o přezkum se podává písemně, a to prostřednictvím DS na adresu Centra, ve lhůtě 15 pracovních dní ode dne doručení Vyrozumění.
Součástí žádosti o přezkum musí být seznam všech kritérií proti jejichž hodnocení se odvolává, s popisem odůvodnění žádosti o přezkum. K nehodnoceným a nerelevantním kritériím nelze podat žádost o přezkum.
Centrum postupuje žádost o přezkum k vyřízení na MMR – OSP.
V případě marného uplynutí lhůty pro podání žádosti o přezkum MMR-odd. 55 vydá Rozhodnutí o zamítnutí žádosti o podporu.
3.3 Informování žadatele o závěru přezkumného řízení
O výsledku přezkumného řízení bude žadatel informován ze strany MMR-OSP písemně prostřednictvím DS.
V některých výzvách je nutné před vydáním Rozhodnutí o poskytnutí dotace (RoPD) doložit dokumenty, které nebyly předloženy jako povinná příloha k žádosti o podporu a jako takové nebyly předmětem hodnocení formálních náležitostí a přijatelnosti či věcného hodnocení. Informace o tom, že se tato povinnost vztahuje na danou akci, je uvedena v zásadách pro příslušnou výzvu, společně se seznam požadovaných dokumentů.