Spolkové centrum s knihovnou z IROP získalo další ocenění za architekturu

16. 11. 2022
Knihovna a spolkové centrum IGI Vratislavice
Knihovna a spolkové centrum IGI Vratislavice

Mezi finalisty České ceny za architekturu se dostalo Spolkové kulturní centrum IGI z libereckých Vratislavic. Propojení zrekonstruovaného historického objektu s moderní architekturou získalo ocenění již v první polovině tohoto roku, kdy se povedený projekt stal Stavbou roku Libereckého kraje. Integrovaný regionální operační program (IROP) výstavbu centra podpořil 55 miliony korun.

Knihovna a spolkové centrum IGI ve Vratislavicích je architektonicky výjimečnou stavbou. A kromě nadšených návštěvníků to dokazují i dvě významná ocenění, které stavba v prvním roce své existence získala. Kromě ocenění Stavba roku Libereckého kraje 2022 v Soutěži Karla Hubáčka se totiž dostala i mezi čestné finalisty České ceny za architekturu 2022. Autory projektu jsou liberečtí architekti Jiří Janďourek a Ondřej Novák.

Nedostatečné prostory pro pořádání akcí, přednášek a promítání Vratislavice dlouho trápily a místní spolky a organizace o ně projevovaly velký zájem. Místní zkrátka toužili po prostorech, kde se budou moci setkávat a společně se věnovat volnočasovým aktivitám. Zároveň také chybělo místo, které by poskytovalo sociální služby lidem z Vratislavic, kterým hrozí sociální vyloučení. Dotace z evropských fondů však pomohla všechny problémy vyřešit.

Stavba spojující současnost s minulostí

Původní historická budova, která vznikla již v roce 1914, sloužila jako sirotčinec, mateřská škola, učiliště a římskokatolická fara. Tu však v posledních letech nikdo nevyužíval. Vratislavice se proto rozhodly budovu koupit, zrekonstruovat a propojit ji s nově vybudovanou moderní přístavbou.

Dnes můžeme v této třípatrové přístavbě najít knihovnu pro děti a dospělé. Unikátní je tady především prosklená stěna čítárny s výhledem do korun stromů zámeckého parku. S původní budovou spojuje moderní část prosklený můstek a dvoupodlažní suterén. V podzemí se ukrývá kinosál a vstupní vestibul s lobby a šatnou. V nadzemních patrech se potom nacházejí prostory spolkového komunitního centra pro volný čas a zázemí pro sociální poradenství.

A proč centrum pojmenovali IGI? Budova je totiž věnována Ignazi Ginzkeyemu, významnému místnímu továrníkovi, který ve Vratislavicích založil továrnu na koberce a deky, pivovar a výrazně pomohl v rozvoji Vratislavic na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

IROP podporuje komunitní život v regionech

Vybudování oceňovaného centra s knihovnou by se ovšem nepodařilo bez finanční podpory z IROP, který administruje Centrum pro regionální rozvoj. Z celkových 65 milionů přispěl IROP na tento úspěšný projekt více než 55 miliony korun.

Vedle centra IGI se úspěchu v České ceně za architekturu dočkalo také Kulturní centrum a pivovar Domažlice. To získalo Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží.