Přes 1,5 miliardy z IROP půjde na obnovu památek

30. 5. 2023

IROP, který má na starosti Centrum pro regionální rozvoj České republiky, spouští v novém programovém období dvě nové výzvy, které se zaměřují na revitalizaci národních kulturních památek a památek UNESCO. Více než 1,5 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) půjde na zajištění ochrany kulturního dědictví a otevření dosud nepřístupných částí památek. Žádosti můžete podávat od 14. června.

„Rozvoj českého kulturního dědictví patří mezi dlouhodobé priority našeho ministerstva. Těší mě, že prostřednictvím IROP můžeme opět podpořit památky po celé České republice. Finance pomůžou například s modernizací návštěvnických center a expozics vybudováním a opravou parků a parkovišť nebo s ochranou a zabezpečením památek. Zvýší se tak atraktivita podpořených památek,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. 

Současné programové období IROP 2021–2027 navazuje na předchozí úspěšnou podporu památek v letech 2014–2020. Během nich evropské peníze podpořily například obnovu hradu Karlštejn, hradu Kunětická hora, revitalizaci zámku Telč, arcibiskupského zámku Kroměříž a mnoho dalších projektů. Nové výzvy se zaměří na národní kulturní památky a památky na seznamu UNESCO, které nebyly podpořené v předchozím období. Tato podmínka se netýká plánované výzvy pro ITI.

51. výzva IROP je určena pro projekty na území méně rozvinutých regionů a k dispozici je v ní přes 1 miliardu korun z EFRR. V 52. výzvě pak IROP podpoří projekty na území přechodových regionů, kterým poskytne více než 566 milionů. O podporu mohou žádat vlastníci památek a subjekty s právem hospodaření. Kategorie regionů naleznete na webových stránkách IROP. Žádosti můžete podávat od 14. června 2023 do 13. prosince 2023.

Ministerstvo pro místní rozvoj letos v létě zveřejní další možnosti podpory památek. V červnu vyhlásí výzvu pro městské aglomerace ITI s částkou 1,9 miliard korun a v červenci pro komunitně vedený místní rozvoj s finančním balíčkem 796 milionů korun

Zajímalo by vás více? Zúčastněte se 5. června online semináře pro žadatele a příjemce. Sledujte náš web, ať vám nic neunikne.

Konzultační servis IROP

Máte dotaz k výzvám nebo si nevíte rady s projektovou žádostí? Obraťte se na naše odborníky přes Konzultační servis IROP.