Nová kapitola zámku v Litomyšli: Rekonstrukce, digitalizace a bezbariérový přístup
Přemýšleli jste někdy, proč je státní zámek Litomyšl zapsán na seznam UNESCO? Nyní máte jedinečnou příležitost to zjistit. Díky úspěchům projektů EU v regionech a dokončené první etapě obnovy financované z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) se návštěvníkům otevírají nové prostory zámku.
Nové interiéry, nové zážitky
Obnova zámku zahrnovala rekonstrukci střešních konstrukcí a plášťů, renovaci vybraných vnitřních prostor a sgrafitovou výzdobu komínů. Nově zpřístupněné interiéry přibližují život hraběcí rodiny Valdštejnů a jejich hostů. Návštěvníci si mohou prohlédnout například Sloupový sál, bývalou zámeckou kuchyni, přes kterou se dá projít na věž s nádherným výhledem na zámek i okolí. Moderní expozice „Proč je zámek UNESCO“ pak nabízí digitalizované výstupy na téma divadla a architektury zámku.
Zámek Litomyšl má bohatou historii sahající až do roku 981, kdy byl na tomto místě zmíněn hrad v Kosmově kronice. V roce 1344 zde císař Karel IV. založil nové biskupství, což výrazně ovlivnilo další rozvoj města a zámku. V roce 1568 byl zámek přestavěn Vratislavem z Pernštejna do renesanční podoby jako dar jeho španělské manželce Marii Manrique de Lara. Významně se na rozvoji zámku podílel také rod Valdštejnů, o jejichž způsobu života se dozvíte v novém prohlídkovém okruhu.
Bezbariérový přístup pro všechny
Kromě nových expozic se můžete těšit na nové návštěvnické centrum, zázemí a také plošinu, s níž je zámek bezbariérový. Díky této inovaci mohou nyní krásy zámku obdivovat skutečně všichni, bez ohledu na fyzické omezení. Zámek bude navíc otevřený po celý rok. Projekt, jehož náklady přesáhly 264 milionů korun a z nichž více než 207 milionů pokryla dotace z IROP, tak spojuje historickou hodnotu se společenskou inkluzí.
Slavnostní zakončení s významnými osobnostmi
Slavnostní zakončení první etapy obnovy zámku proběhlo 8. června 2024 a přilákalo mnoho významných osobností. Mezi hosty nechyběla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková nebo ministr kultury Martin Baxa. Centrum pro regionální rozvoj na akci zastoupila Zuzana Horčičková, vedoucí oddělení hodnocení a kontroly z Pardubic, a návštěvu zámku vřele doporučuje: „Zámek Litomyšl je po rekonstrukci krásně obnovený a přístupný pro všechny, je to opravdový skvost. Projekt administrovali naši kolegové z pražské pobočky Centra a za to jim patří velké díky. Neváhejte a vyrazte do Litomyšle co nejdříve,“ říká Zuzana Horčičková.
Celá akce se nesla v duchu výjimečnosti, protože Litomyšl si v tomto roce připomíná dvě významná výročí – 25 let od chvíle, kdy byl zámek zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a 200 let od narození Bedřicha Smetany, rodáka z Litomyšle. Na jeho počest se zde každoročně koná jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů v Čechách, Smetanova Litomyšl. A díky povedené rekonstrukci by se měl festival v příštím roce vrátit na zámecké nádvoří.