V Říčanech vyrostla díky IROP nová školka

9. 9. 2022

Rodiče v Říčanech už nemusejí bojovat o místa svých dětí ve školce. Problém vyřešila výstavba nové budovy Mateřské školy Větrník, kterou podpořil Integrovaný regionální operační program (IROP). Dotace evropských fondů už překročila 35 milionů korun.

nová mateřská školka Větrník
nová mateřská školka Větrník

Stěhování mladých lidí a rodin s malými dětmi do blízkého okolí Prahy mění jak samotné obce, tak i potřeby jejich obyvatel. S tím se potýká také město Říčany, kde nebyl ve školkách dostatek míst kvůli velkému zájmu rodin o bydlení v této lokalitě. Tento problém řeší výstavba nové moderní školky se sportovním zaměřením, která byla slavnostně otevřena v první školní den, ve čtvrtek 1. září, a nabízí místo 96 dětem ve věku od 2 do 6 let.

Hravé a útulné prostředí pro děti 

Novostavba na první pohled zaujme svým atypickým exteriérem – barevnými pyramidálními prvky, velkými okny do zahrady a částečně proskleným stropem. Děti tak mají při hraní dostatek přirozeného světla a celý prostor s minimalistický moderním designem působí vzdušně a útulně. Zajímavou součástí interiéru jsou čtyři statné kmeny stromů, které sahají až ke stropu budovy a protínají závěsnou síť v otevřeném prostoru mezi 1. a 2. patrem. Síť je opatřena ochrannými prvky, díky kterým je pro děti zcela bezpečná, a tak po ní mohou chodit a hrát si na ní bez obav. Zábavu si děti užijí také na zahradě školky vybavené mnoha herními prvky.

Finanční podpora z IROP  

Originální budovu školky podpořil IROP dotací z evropských fondů, která do této chvíle představuje více než 35 mil. korun. Za Centrum pro regionální rozvoj České republiky (Centrum), které má na starosti právě IROP, byla u slavnostního otevření školky ředitelka pobočky Centra pro Kraj Vysočina Renáta Marková. „Těší nás, že se díky penězům z IROP mohl uskutečnit tento krásný projekt, který udělá radost jak dětem, tak rodičům z Říčan a okolí. Výstavba MŠ Větrník a mnoho dalších projektů podpořených financemi z evropských fondů pomáhají zlepšovat kvalitu a dostupnost vzdělávání v regionech,“ řekla o úspěšném projektu Renáta Marková. Zároveň za Centrum předala vedení školky praktický dárek – kvalitní reflexní vestičky, které zvýší bezpečnost dětí.

Vedle zvyšování kapacit mateřských škol podporuje IROP také budování a modernizaci učeben základních a středních škol nebo zájmového a celoživotní vzdělávání. Na tyto projekty je pro období 2021–2027 z Evropského fondu pro regionální rozvoj vyčleněno 14,1 mld. korun.