Organizace Za sklem otevřela nové centrum pro lidi s autismem. S rekonstrukcí pomohly fondy EU
Pro lidi s poruchou autistického spektra je svět jako složitý labyrint, ve kterém je těžké se zorientovat. V Olomouci proto organizace Za sklem 19. dubna 2024 otevřela nově zrekonstruované Centrum denních služeb, které pomůže 400 dětským i dospělým klientům s autismem. Služba je jediná svého druhu v regionu a nyní je díky podpoře z IROP připravena poskytovat specializovanou péči a podporu těm, kteří ji nejvíce potřebují.
Organizace Za sklem poskytuje lidem s autismem a jejich rodinám takovou podporu, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí. Také se snaží zlepšit životní podmínky lidí na spektru po celé republice tak, aby nežili na okraji společnosti. V Za sklem se starají asi o dvě tisícovky klientů ve 4 městech – v Praze, Brně, ve Zlíně a v Olomouci. A právě tam se dočkali nové budovy Centra denních služeb.
V pátek 19. dubna se centrum po důkladné rekonstrukci otevřelo veřejnosti i svým klientům. Díky 51milionové dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) tu našlo pomoc na 400 dětí i dospělých s poruchou autistického spektra z celého Olomouckého kraje.
Historický dům získal nový život
„V domě číslo 16 na ulici 1. máje v centru Olomouce sídlíme už od roku 2018. Až díky dotaci z IROP jsme však mohli historický dům z přelomu 18. a 19. století odkoupit, zrealizovat kompletní rekonstrukci a přizpůsobit prostory potřebám našich klientů,“ říká Marta Pečeňová, předsedkyně občanského sdružení Za sklem.
Práce na rekonstrukci začaly již v roce 2022 a zahrnovaly kompletní opravu stropů, podlah, vytápění, sociálních zařízení, dostavbu výtahu a úpravu celkové dispozice budovy včetně tří pater a podkroví. V druhé fázi proběhly také výměny oken a vznikl zde i bezbariérový přístup.
Nové služby a prostředí pro klienty
V přízemí centra se nachází nácviková kavárna, kde můžou dospělí klienti získat dovednosti v obsluze a komunikaci se zákazníky. Kavárna je zároveň místem pro setkávání jejich rodin a pořádání tematických besed. „Pro spoustu našich klientů je problém vyrazit s dítětem do běžné kavárny. Tady se setkávají s podobnými lidmi. Dokáží se respektovat, učí se společně komunikovat a vyměňují si zkušenosti,“ popisuje Jan Nykl, ředitel olomouckého centra.
Centrum dále nabízí výtvarnou a keramickou dílnu, relaxační místnosti se světelnými efekty a vodní postelí s reprodukovanou hudbou, tělocvičnu se speciálními pomůckami, dvě haptické místnosti pro nácvik hrubé motoriky, místnost pro muzikoterapii nebo malý zookoutek s drobným okrasným ptactvem a osmáky. Pro snazší začlenění klientů do běžného života mají k dispozici nácvikové byty a ordinace s funkčním zubařským křeslem.
„Většinu dětí s některou z autistických diagnóz není možné v ordinaci, a hlavně té zubařské, ošetřit. Pokud se to nenaučí, musí se ošetřovat v narkóze, což je problematické a na takové ošetření se čeká i několik měsíců,“ upřesňuje Marta Pečeňová.
Budoucnost a rozvoj nových sociálních projektů v regionu
Centrum denních služeb, které momentálně podporuje 140 rodin a poskytuje poradenské služby dalším 400, dosáhlo své kapacitní hranice. Tento fakt nejen potvrzuje jeho úspěch, ale i význam pro region. Organizace Za sklem, která již získala z IROP 65 milionů korun, nyní žádá o dalších 2,2 milionu korun na nové projekty. Finanční prostředky z evropských fondů jsou pro centrum klíčové, aby mohlo pokračovat ve společenském začleňování klientů na autistickém spektru. Stejně důležitá je i podpora přechodu od tradičních institucionálních služeb k moderním sociálním programům.
Aleš Marousek, ředitel olomoucké pobočky Centra pro regionální rozvoj, zdůrazňuje význam těchto investic pro vytváření přístupnějších a inkluzivnějších služeb, které jsou obrovským přínosem pro celý Olomoucký kraj.