O zrodu projektu Kolo pro ADAMA s Martinem Součkem
Jak se zrodil nápad na založení sportovní výzvy? Proč zrovna Kolo pro ADAMA? Co je jeho vášní a jaké další projekty na pomoc druhým může každý z nás podpořit?
Nejen na to jsme se zeptali Martina Součka, zakladatele sportovní výzvy Kolo pro ADAMA, která již 4. rokem pomáhá plnit sny hendikepovaným dětem.
Rozhovor s Martinem Součkem
Jste zakladatelem sportovní výzvy, která je určena všem lidem. Co bylo impulsem k jejímu založení?
Impulsem bylo spojení mé vášně, cyklistiky, s něčím užitečným. Osud mi přivedl do cesty příběh Adama a jeho vztah ke kolu. Řekl jsem si, že se pokusím vytvořit jednorázový projekt, který by Adamovi pomohl získat dospělácké kolo, na které neměla jeho rodina v roce 2020 prostředky. Sám pro sebe jsem si vymyslel sportovní výzvu, a to že objedu Českou republiku, trasu dlouhou zhruba 1 650 km. Naše firma ALTRON a.s., ve které jsem v té době působil, následně přispěje za každý kilometr 1 Kč do založené sbírky. Toto jsme vyhlásili do světa a přizvali i další lidi. Partnerských firem bylo nakonec celkem 5 a my tak mohli zaplatit 5 Kč za každý kilometr (1 Kč za každou firmu). Zafungovalo to a letos můžeme pořádat již 4. ročník.
Co pro vás tento projekt znamená?
Projekt Kolo pro ADAMA pro mě znamená cestu pro konání dobrých skutků a naplňování mé ambice pomáhat druhým. Ukazuje, jak pomoci, jak být součástí komunity, energie daného projektu. Smyslem dnes je, abychom dokázali lidem říct, že pomáhat někomu jinému je snadné a správné. Když se chce, tak to prostě jde. Přidat se může každý – procházkou, během, na kole, jakkoliv. Ideální je zapojení celé rodiny, aby se i děti učily od rodičů a prarodičů, že pomáhat někomu, v našem případě dětem s handicapem, je správné.
Uvedl jste, že zasáhl osud a Adama vám přivedl do cesty. Jak jste se poznali?
V roce 2020 jsem se poznal s lidmi okolo Černých koní, kteří Adama znali. Ten v té době jezdil na dětském handbiku právě od Černých koní, ze kterého ale vyrostl a potřeboval větší. S partou kamarádů jsme Adama a jeho rodinu navštívili, přeskočila pověstná jiskra, Adam se stal naším patronem a my pro něj zorganizovali projekt Kolo pro ADAMA.
Co o něm můžete říct? Jaký je?
Adam je svůj, normální kluk, puberťák. Se svou asistentkou dokončil základní školu a chystá se na střední školu pro handicapované do Brna. Adam je jedno ze 4 dětí jedné úžasné moravské rodiny, má své dvojče Anetu, jednoho staršího a mladšího bráchu. Pro nás je něco jako zázračně nalezený patron projektu. Je aktivní, na kole opravdu sportuje, maká na sobě. Z možného outsidera se určitě stal plnohodnotnou inspirací pro další děti. Ukázal, že když se jde za svým cílem, tvrdě se maká, jde zvládnout leccos. Někdy se však musí obětovat hodně a Adam je toho krásným příkladem. Pro nás je trvalý parťák a patron projektu, jsme za něj rádi.
Letos proběhne již 4. ročník. Kolik kol se za tu dobu pomohlo vysportovat?
Za 3 předchozí ročníky se podařilo předat celkem 53 kol pro handicapované děti. Dohromady se vysportovalo více než 350 tis. kilometrů. Jen za loňský rekordní ročník to bylo více než 212 tis. kilometrů, což je 5x více než obvod naší Země, neuvěřitelné. Vedle cyklistiky byla loni nejrozšířenější aktivitou chůze.
Říká se, že jakmile se jednou člověk zamiluje do cyklistiky, stává se jí posedlým. Troufáme si tvrdit, že u vás to platí dvojnásob. ? Na rok 2024 jste si pro sebe nachystal trochu bláznivou výzvu, kdy se vydáte napříč celým kontinentem. O co jde?
V roce 2024 se bude konat 42. ročník velmi prestižního závodu RAAM (Race Across America), který jsem si do svého života postavil jako metu na první pohled nedostižnou, extrémně vysoce postavenou.
Jedná se o cyklistický závod ve Spojených státech amerických v délce 4 828 km a časovým limitem 12 dní. Aby se to dalo ujet, jede se téměř nonstop.
To zní opravdu neuvěřitelně. Je to ta nejbláznivější věc na kole, kterou jste kdy absolvoval?
Určitě. Příprava je strukturovaná, systematická, ale to je to, o co mi šlo. Pokud vše dobře dopadne a do Ameriky se kvalifikuji, v červnu 2024 bych měl s podpůrným týmem 8 lidí odjet do Kalifornie a pokusit se zdolat nejtěžší cyklistický silniční závod.
Dáváte si rád vysoké cíle?
Dávám si cíle, které jsou na hraně realizovatelnosti, díky nim se pokouším něco dokázat. Sám sobě.
Řekl jsem si, že bych rád tento příběh, výzvu a mou cestu za závodem v Americe spojil s propagací společensky důležitého tématu, kterým je paliativní péče. Jedná se o oblast medicíny, která se zabývá kvalitou života v jeho samotném závěru. Tento typ medicíny pečuje o lidi, kteří jsou nevyléčitelně nemocní, kteří směřují k poslední etapě svého života a k odchodu. Z toho důvodu bychom se o ně měli kvalitně, důstojně a lidsky postarat. O tom všem vyprávíme prostřednictvím našeho projektu Domestici na sociálních sítích a webu www.domestici.cz. Kdo by chtěl příběh sledovat, má šanci s námi být po celý rok.
Rád děláte věci s přesahem, vyšším smyslem. Máte v plánu rozjet něco dalšího?
Teď jsem rád, že zvládám, co mám. ? Tedy projekty Kolo pro ADAMA, Letovická 24 a Domestici. Pečuji o své dcery, rodinu, finanční zabezpečení, je nereálné uvažovat nyní ještě o něčem dalším. Se všemi projekty však počítám i do příštích let. Po odjetí závodu v Americe bych se tématu paliativy chtěl věnovat i nadále v podobě přednášek a dalších aktivit, které máme v plánu. Chceme lidem dlouhodobě říkat, jak moc je pro nás dnes paliativa důležitá a jak moc se týká každého z nás.
To je krásná myšlenka na konec rozhovoru. Děkujeme a přejeme vám, aby vaši cestu sledovalo co nejvíce lidí, prostřednictvím kterých můžete dále šířit povědomí nejen o paliativní péči u nás.