Pohádkový zámek Telč otevírá své brány. Díky IROP je hezčí než kdy dřív

2. 8. 2023
Zámek Telč po obnově podpořené z IROP
Zámek Telč po obnově podpořené z IROP

Rekonstrukce je po třech letech u konce a zámek Telč se kompletně otevřel zvědavým návštěvníkům. Nové prohlídkové trasy, zrestaurované interiéry a exteriéry či donedávna utajené prostory bývalého pivovaru – na to všechno se můžete těšit, až tuto významnou renesanční památku UNESCO navštívíte. Z fondů EU na rekonstrukci zámku zamířilo téměř 180 milionů.

Původně gotický hrad proměnil v 16. století jeho tehdejší majitel Zachariáš z Hradce v renesanční zámek. Náročná a velice drahá přestavba byla naštěstí opravdu důkladná a pozdější majitelé zámku do honosných prostor příliš nezasahovali. I díky tomu je dnes Telč jedním z nejzachovalejších renesančních zámků u nás a od roku 1992 je společně s historickým centrem města zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Znát ho ale můžete také z pohádek, jako je Pyšná princezna, Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí.

Záchrana zámku Telč

Poslední rekonstrukce zámku proběhla v 70. letech a jiné větší investice se doposud nekonaly. Obnovu si tak Telč po letech čekání opravdu zasloužil. 

Opotřebovaným dojmem působila zejména fasáda, nosné konstrukce a krovy zámku. Dalším problémem byla zastaralá technická síť – převážně původní kanalizace se z dlouholetého používání začala rozpadat a podmáčela spodní vrstvy nádvoří, což mimo jiné způsobilo i vlhkost obvodových zdí. Nedostačující bylo také elektronické zabezpečení zámku a chybějící požární signalizace, kvůli kterým nebyl areál dostatečně chráněn a o historických, nevhodně uložených předmětech, nemluvě. 

Obnova této významné české památky byla naprostou nutností a bez finanční pomoci z IROP by se pravděpodobně neuskutečnila. Z evropských peněz na projekt zamířilo Téměř 180 milionů korun, celkové náklady přitom činily přes 240 milionů korun.

Nové prostory, fascinující expozice a překrásné interiéry čekají na vaši návštěvu

Stavební práce začaly na začátku roku 2020, část zámku byla však během turistické sezony stále přístupná. Přes náročnou koordinaci prací se po třech letech omezeného provozu 28. července zámek Telč otevřel svým návštěvníkům v plné kráse. Kromě nové, atraktivnější podoby interiérů i exteriérů na zámku najdete moderní návštěvnické centrum a dříve nepřístupné prostory.

Nové prohlídkové trasy vás zavedou do expozice Zámecké muzeum, která mapuje méně známou historii města a zámku. V bývalém zámeckém pivovaru se zase nachází expozice Poklady za oponou, která popisuje restaurování a ochranu památkově cenných předmětů. Za zmínku stojí i to, že v rámci projektu bylo zrestaurováno více jak 500 kusů sbírkových předmětů, z nichž mnohé můžete vidět v původních i nově vzniklých expozicích.

V nové podobě uvidíte mimo jiné i předlážděné vstupní nádvoří, zahradu s novou sítí cest a květinovými záhony či Divadelní sál s restaurovaným kazetovým stropem. V minulosti se na zámku natočilo mnoho slavných českých pohádek, možná se tak zde brzy dočkáme dalšího kinematografického počinu.

Nechyběli jsme na slavnostním otevření

Otevření takového projektu bylo potřeba oslavit, a to jak jinak než se vší parádou. Ve čtvrtek 27. července proto proběhlo slavnostní ukončení projektu, kterého se zúčastnil také ministr kultury Martin Baxa, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Za Centrum pro regionální rozvoj (CRR) na akci zavítala Klára Slapničková z odboru Centrální administrace CRR, který projekt administroval, a Renáta Marková, ředitelka pobočky CRR na Vysočině. „Jsme velice rády, že se můžeme podílet na obnově i takto významných památek. Projekt se opravdu povedl. Mimo zámek se v Telči díky IROP realizoval také projekt rekonstrukce věže Svatého Ducha, která je rovněž součástí památek UNESCO. Dnes má věž novou střechu, krovy a najdete v ní novou expozici s tématem ‚Telč v proměnách času‘,“ doplňuje Renáta Marková.