Na Slovácku jdou budoucnosti vzdělávání naproti. SŠPHZ Uherské Hradiště se mění díky IROP

Robotická ruka, laserové gravírování a multimediální posluchárna s ambicemi hostit mezinárodní konference. Díky 20milionové podpoře z IROP se Uherské Hradiště může pochlubit školou, která obstojí i v mezinárodním srovnání.
Střední škola průmyslová, hotelová, zdravotnická a Vyšší odborná škola Uherské Hradiště (SŠPHZ) prošla během dvou let kompletní modernizací. Z celkové investice ve výši 23,5 milionu korun pokryla téměř 20 milionů podpora z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Posluchárna otevřená světu
Největší změnou je přestavba původní auly na multimediální posluchárnu se 151 místy a špičkovou audiovizuální technikou.
„Vznikl nový prostor určený k výuce přírodovědných a polytechnických předmětů napříč většinou studijních oborů. Zároveň ale také prostor, kde lze organizovat jak nejrůznější besedy pro veřejnost, tak oborové konference, a to i na mezinárodní úrovni,“ vysvětluje ředitel školy Jaroslav Zatloukal.
Posluchárna už hostila první mezinárodní akci v rámci projektu Erasmus+ a na podzim se tu uskuteční konference o moderních technologiích ve zdravotnictví.
Robotická ruka a další technologie, které mění výuku na SŠPHZ Uherské Hradiště
Druhou klíčovou součástí modernizace byly odborné učebny a laboratoře. Škola pořídila novou modulární elektropneumatickou linku s robotickou rukou a také laserové dataprojektory, laserový gravírovací stroj a kompresorovou stanici pro odbornou výuku.
„Tato rozsáhlá investice otevírá našim studentům i pedagogům nové možnosti teoretické, ale především praktické výuky. Vytváří kvalitnější a motivující studijní zázemí a jistě přiláká i zájem nových uchazečů,“ říká manažer rozvoje školy Miroslav Kučera.
A hejtman Zlínského kraje Radim Holiš dodává: „Chceme, aby naše školy nabízely nejen teoretické vzdělání, ale i kvalitní praktické vyučování odpovídající nejnovějším technologickým trendům. To se na této škole podařilo.“
Součástí rekonstrukce bylo i zajištění bezbariérového přístupu do odborných učeben ve třech školních budovách pomocí nájezdové rampy a dvou schodolezů. Škola se tak otevřela skutečně všem studentům bez rozdílu.
IROP podporuje vzdělávací zařízení po celé republice
„Školství je jednou z mnoha oblastí, které IROP podporuje. Spolu s krajskými silnicemi a zdravotnictvím patří mezi tři nejvýznamnější co do objemu finančních prostředků právě školy v regionech,“ uvádí Lenka Kolářová, ředitelka zlínské pobočky Centra pro regionální rozvoj, které projekty IROP v krajích zastřešuje.
Čísla jsou impozantní – IROP podpořil ve Zlínském kraji 345 vzdělávacích projektů částkou, která se blíží třem miliardám korun. V celém Česku jde o víc než 4 800 projektů za téměř 37,5 miliardy.
Rekonstrukce skončila, plány zůstávají
Úspěšnou rekonstrukcí to pro vedení školy nekončí. Plánuje dál modernizovat výukové prostory, efektivně využívat finanční prostředky z fondů EU a Zlínského kraje a prohlubovat spolupráci s firmami i zahraničními institucemi.
Co je k tomu motivuje? Ředitel Zatloukal vysvětluje: „Věříme, že investice do moderních technologií a kvalitního vzdělávacího prostředí jsou klíčem k úspěšné budoucnosti našich studentů.“