Naši specialisté vystoupili na konferenci #Veřejnézakázkyaktuálně
Veřejné zakázky mají naši odborníci v malíku. To také ukázali na říjnové konferenci pořádané Asociací pro veřejné zakázky (AVZ). Letošní již 15. ročník přivítal nadšence do veřejného zadávání na zámku Valeč na Vysočině, kde na ně čekaly přednášky a diskuse s těmi nejlepšími v oboru.
Konference „Veřejné zakázky aktuálně #verejnezakazkyaktualne #konference2023 #AVZ“ proběhla 19. a 20. října 2023 a nechyběli na ní jak zástupci významných českých firem, tak i státních institucí. Ti připravili zakázkářům z celého Česka program doslova nabitý aktuálními tématy k veřejnému zadávání.
Z Centra pro regionální rozvoj jsme vyslali dva skvělé, erudované přednášející – Janu Břicháčkovou, vedoucí Oddělení metodické a systémové podpory v rámci Sekce IROP, a specialistu na administraci veřejných zakázek Josefa Šetka. Každý z nich se na věc podíval z jiného konce a posluchačům přinesl aktuální informace, které u veřejných zakázek využijí v praxi.
Proč je environmentální aspekt pro veřejné zakázky důležitý?
Kolegyně Břicháčková představila posluchačům environmentální požadavky na veřejné zakázky. Jde totiž o jedny z nových, důležitých požadavků, které mohou ovlivnit financování projektů ze všech operačních programů Evropské unie. Známé jsou především jako zásady DNSH (Do No Significant Harm), které mají za cíl chránit životní prostředí.
„S účastníky konference jsme si podrobně vysvětlili, jak realizovat jejich projekty takovým způsobem, aby byly maximálně šetrné k přírodě, ale zároveň nebyla opomenuta jejich funkční složka,“ říká Jana Břicháčková. „Bod po bodu jsme si prošli kritéria, která mají vliv na zadávací dokumentaci a nebo je potřeba je pro získání dotace splnit.“
Představu o problematice získali účastnící i díky příkladům z praxe. Ty jim totiž názorně ukázaly, jak může recyklace odpadů, šetření vody, použití nebezpečných látek či výběr pozemku ovlivnit jejich veřejné zakázky. „Posluchači projevili o téma opravdu velký zájem, z čehož mám upřímnou radost. Několik z nich se dokonce přišlo doptat na informace, které využijí u projektů v budoucnu,“ dodává
Víme, jak řešit vendor lock-in
Prezentace Josefa Šetka popisovala problematiku vendor lock-in (uzamčení zadavatele, kvůli kterému je závislý na produktech či službách konkrétního dodavatele), a to konkrétně v případě veřejných zakázek v ICT, u kterých k takovému problému často dochází.
Především se ale posluchači dozvěděli o připravovaném dokumentu, který je krok za krokem provede tím, jak vendor lock-in předcházet i jak se s ním vypořádat. Dokument vytvořila pracovní skupina AVZ „VZ v ICT“, v níž je Josef Šetek garantem tohoto tématu. „Metodický dokument bude vydán během listopadu 2023. Věnovat se mu bude prosincové tematické setkání AVZ ‚Zakázky v IT: Vendor lock-in a praktická doporučení, jak mu předcházet, soutěžení SW tzv. na míru a jeho parametry‘, která proběhne 7. prosince od 14 hodin v Grandior Hotel Prague. Na tomto setkání budu za Centrum opět vystupovat a bude se jednat již o oficiální prezentaci vydané metodiky,“ říká Josef Šetek a AVZ všechny zájemce na prosincovou akci srdečně zve. Pro víc informací sledujte webové stránky AVZ.
Těší nás, že naši kolegové mohli vystoupit na takto významné akci k veřejným zakázkám, setkat se se zakázkáři a poradit jim s úskalími, se kterými se v praxi mohou setkat. Děkujeme našim odborníkům, kteří na akci vystoupili, a všem, kdo se na přípravě prezentací podíleli.
Budeme se těšit na další ročník.