Ohlédnutí za konferencí Regiony 4.0: A co nás čeká dál?
Inspirativní názory, stejné cíle, příjemná atmosféra a aktivní publikum – taková je rovnice, která zaručuje úspěch. To nám potvrdila konference Regiony 4.0, kterou jsme uspořádali 4. prosince 2024 v moderním centru Zenwork. Na setkání dorazila více než stovka účastníků z různých oblastí a z jejich ohlasů je jisté, že akce přinesla své ovoce a rozhodně nebyla poslední.
Z dat, které jsme sesbírali v dotazníku spokojenosti, vyplývá průměrné hodnocení 9,36, za což jsme velmi vděční. Účastníkům se nejvíce líbilo téma financování pro budoucnost. Kladně hodnotili program, organizaci i zázemí akce.
To, že se konference Regiony 4.0 vydařila, ostatně potvrzují i reference, které nám zanechali návštěvníci:
„Na konferenci byly všechny příspěvky velmi zajímavé a inspirativní.“
„Chtěla bych poděkovat za pěknou akci, která byla výborně organizačně zvládnuta. Obsahovala přínosná a zajímavá témata a k tomu všemu ještě výborný catering.“
Jak konference Regiony 4.0 vypadala?
Program jsme rozdělili do 3 bloků podle témat a jednu debatu týdeníku Ekonom. V jednotlivých blocích pak vystoupili odborníci z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), například ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, VŠCHT, SFPI i od nás z Centra pro regionální rozvoj a další odborníci.
BLOK 1: Budoucnost evropské regionální koheze
První blok se týkal evropské regionální koheze a budoucnosti dotačního programu IROP, o kterém mluvil jeho ředitel Rostislav Mazal. Jak v praxi funguje využívání finančních nástrojů EU, účastníkům vysvětlil ředitel sekce evropských a národní programů z MMR Leo Steiner. Blok jsme zakončili panelovou debatou Stanislava Schneidra (ředitel sekce koordinace evropských fondů z MMR), Pavlíny Žákové (náměstkyně ministra pro evropské záležitosti) a Alexandra Reznikowa (analytika z MMR), která ukázala nový náhled na efektivní financování a české priority pro budoucnost.
BLOK 2: Regionální konkurenceschopnost a koheze
Tématem druhého bloku konference byla regionální konkurenceschopnost – konkrétně se zaměřil na různé způsoby, jak podpořit rozvoj regionů a zlepšit jejich vzájemnou soudržnost. Martin Kavka (ředitel sekce poradenství SFPI) poukázal na to, jak důležité je správně využívat veřejné investice. Lenka Švecová (vedoucí Ústavu ekonomiky a managementu VŠCHT) zdůraznila roli finanční gramotnosti – pokud lidé lépe rozumějí financím, přispívají tím ke konkurenceschopnosti svého regionu. Josef Smutný, předseda Rady architektů města Liberec, nahlížel na téma z hlediska kvalitní architektury a stavební kultury a jejich možného přínosu pro region.
Rut Bízková, bývalá ministryně životního prostředí a předsedkyně Technologické agentury ČR, představila koncept Smart Cities neboli chytrých měst, která využívají moderní technologie ke zlepšení života obyvatel a podpoře spolupráce mezi různými částmi regionu. Starostka městské části Praha-Lipence Lenka Kadlecová ukázala, jak důležité je hledat rovnováhu mezi rozvojem velkých měst a venkova, aby se zajistil spravedlivý a udržitelný rozvoj.
Vrcholem konference byl nepopiratelně kulatý stůl týdeníku Ekonom, u kterého se sešli Tomáš Hudeček (bývalý pražský primátor, zakladatel startupu Fair City), Leo Steiner, Petr Štěpánek (generální ředitel CRR) a Petr Vašta (předseda Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje). Společně mluvili o hlavních překážkách rozvoje regionů a je jisté, že diskuse účastníkům vyrazila dech. Její záznam najdete na našem YouTube.
Zhlédnout videoBLOK 3: Smart cities jako koncept nutný, nikoliv postačující
Poslední část programu se věnovala budoucnosti chytrých měst a jejich přínosu pro společnost a regiony. Petr Štěpánek představil koncept Smart Cities v roce 2030, kdy by měla technologická řešení sloužit nejen k ekologickým cílům, ale také k podpoře sociálních inovací. Na to navázal Tomáš Hudeček, který ukázal, jak může umělá inteligence a inovace přispět ke zlepšení správy měst, a to na příkladu projektu FairCity.
Miroslav Svítek z ČVUT doplnil pohled na využití digitálních dvojčat – virtuálních modelů měst, které pomáhají efektivně plánovat a řídit rozvoj. Kamil Papež z MMR následně představil plány a priority ministerstva v oblasti Smart Cities po roce 2025. Na závěr Dominik Janík ze společnosti CITYA zdůraznil, že chytrá hromadná doprava může být klíčovým nástrojem pro rozvoj regionů a řešení problémů, jako je dopravní chudoba.
Hodnocení účastníků
Účastníci vyjádřili vysokou míru spokojenosti s programem, řečníky a celkovou organizací konference. V grafu hodnocení spokojenosti se ukázalo, že nejvíce účastníků bylo „velmi spokojených“ s obsahem a kvalitou příspěvků, z čehož máme obrovskou radost.
Ocenili také široké spektrum témat. V komentářích se objevily návrhy na zahrnutí různých perspektiv, například zástupců soukromého sektoru. Mnozí účastníci také vyjádřili přání, aby se podobné akce konaly i v dalších krajských městech, což je pro nás skvělým impulzem do budoucna.
A co bude dál?
Díky vašim podnětům neustále zlepšujeme obsah i organizaci našich akcí. Vaše zpětná vazba nám potvrdila, že konference Regiony 4.0 byla krokem správným směrem, a proto pro vás chystáme její pokračování!
Tentokrát se uvidíme 14. dubna v prostorách CAMP v Praze. Podrobnosti brzy najdete na našich webových stránkách a sociálních sítích. Těšíme se, že budete opět u toho!
Nemohli jste na konferenci dorazit? Jednotlivé bloky můžete zpětně zhlédnout na našem YouTube hned teď!
Zhlédnout videa