Víme, jak se zbavit vendor lock-in
Co je vendor lock-in, jak vzniká, co způsobuje a jak z něj uniknout? Na tyto otázky odpovídá nově vydaná metodika, kterou připravila pracovní skupina AVZ „Veřejné zakázky v ICT“. Ve čtvrtek 7. prosince ji autoři představili světu. Dnes tak může pomoci každému, kdo se s vendor lock-in v IT zakázkách potýká.
Nedávné tematické setkání, které pořádala Asociace pro veřejné zakázky (AVZ), přineslo zakázkářům zbrusu novou metodiku „Vendor lock-in – únik a předcházení“. Ta se, jak už název napovídá, zaměřuje na únik z vendor lock-in (VLI) jeho předcházení ve veřejných zakázkách v oblasti informačních technologií. Vendor lock-in (česky uzamčení zadavatele) vytváří situaci, kdy je zadavatel závislý na produktech či službách konkrétního dodavatele, a to především kvůli vysokým nákladům nebo složitému přechodu k jinému dodavateli. Ve veřejných zakázkách jde o závažný problém, jelikož může mít vliv na omezení hospodářské soutěže, transparentnost a náklady na služby nebo produkty.
Specialista CRR mění pravidla hry pro vendor lock-in
Kromě vysvětlení problému a jeho praktických ukázek popisuje metodika také příčiny a důsledky VLI, jak se mu vyvarovat, i jak z něho uniknout. Zadavatelům usnadní život především tzv. Krokář, který je stěžejní součástí metodiky. „Krokář nastiňuje možné způsoby úniku z VLI. Ty jsou rozčleněné podle technických možností softwaru či informačního systému a také podle vůle stávajícího dodavatele (vendor) tyto možnosti zadavateli poskytnout,“ vysvětluje Josef Šetek, specialista CRR na administraci veřejných zakázek a také hlavní autor metodiky.
Ten tématem provedl posluchače společně s Davidem Marešem z MT Legal a Josefem Hubertem z NAKIT, který Krokář zpracoval po grafické stránce. Problematika VLI je velice složitá, autoři proto neváhali a srozumitelně vysvětlili klíčové technické termíny. Publikum, složené ze zadavatelů, právních expertů a dodavatelů IT, jasný výklad opravdu ocenilo a zahrnulo přednášející doplňujícími dotazy.
Závěr setkání patřil Mojmíru Florianovi z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který účastníky seznámil s rozhodovací praxí u IT zakázek zatížených stavem vendor lock-in.
Jsme rádi, že se naši odborníci podílejí na vysvětlování aktuálních témat a že spolupráce s Asociací pro veřejné zakázky má takový přínos. „Věříme, že tento dokument bude sloužit jako důležité vodítko a metodická opora ve složité praxi možných postupů a řešení situace VLI. Stále jde však pouze o jednu z možných pomůcek a je nutné sledovat interpretační praxi a její vývoj,“ dodává Josef Šetek.
Kompletní metodiku o vendor lock-in ve veřejných zakázkách v oblasti IT si můžete sami prostudovat na webu AVZ.
Autorský kolektiv metodiky (členové pracovní skupiny „Veřejné zakázky v ICT“, AVZ):
Garant tématu, hlavní autor dokumentu:
Ing. Josef Šetek, Centrum pro regionální rozvoj České republiky
Grafické schéma Krokáře:
Mgr. Josef Hubert, Národní agentura pro komunikační a informační technologie, s.p.
Právní definice, popisy judikatury:
Mgr. David Mareš, Ph.D., MT Legal s.r.o., advokátní kancelář
Dílčí připomínky a revize:
Mgr. Marek Buday, Univerzita Karlova
Mgr. Ondřej Čurilla, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
Mgr. Tomáš Halfar, HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
Mgr. Zuzana Holmanová, Česká pošta, s.p.
Mgr. Juraj Šefčík, ČEPS, a.s.