SC 2.2 Zelená infrastruktura – Informace pro žadatele

11. 6. 2024

Centrum pro regionální rozvoj v rámci IROP 2021-2027 hodnotí projekty, které byly předloženy do Specifického cíle 2.2 a konkrétně výzev 63, 64, 65 a 77 (ITI) – Zelená infrastruktura měst a obcí. Do výzev mohou být předkládány projekty na revitalizaci a modernizaci stávajících veřejných prostranství či úpravu nevyužívaných ploch.

Jde o podporované aktivity, které jsou v tomto programovém období nové, a z průběhu hodnocení předložených žádostí je zřejmé, že jsou pro žadatele v IROP problematické. Z dosavadních statistik vyplývá, že při kontrole přijatelnosti a formálních náležitostí bylo vyřazeno 22 % projektů. U projektů, které sice prošly hodnocením, je ovšem vysoké procento krácení způsobilých výdajů (16 % z objemu celkových způsobilých výdajů; v průměru se jedná o 5 – 6 mil. Kč).

Čím jsou tyto nepříznivé výsledky způsobeny?

Žadatelům nejvíce potíží způsobuje splnění tzv. „modrých kritérií. Jde o podmínky, které jsou ve výzvě zakotveny a mají přispět ke splnění cílů politiky Evropské unie – Zelenější, nízkouhlíková a odolná Evropa. Tyto cíle se Česká republika zavázala v rámci podpory z EU plnit. Mezi hlavní nedostatky v ČR patří znečišťování ovzduší a problémy v hospodaření s vodou. Cílem podpory je vnést kvalitní
a funkční prvky zelené infrastruktury do veřejného prostranství měst a obcí.

Žadatelé se nejvíce potýkají s plněním podmínek propustnosti zpevněných povrchů, napojením akumulační nebo retenčních nádrží či s doložením hydrologického posudku.

Nejčastější pochybení žadatelů:

  • V předložené projektové dokumentaci nejsou výpočty součinitele odtoku zpracovány dle ČSN 75 9010; žadatelé dokládají vlastní výpočty, které nejsou dle uvedené ČSN
  • Při plánovaném použití materiálů, které nejsou obsaženy v ČSN, nedokládají žadatelé technické listy výrobce
  • Mezi přímé výdaje na hlavní aktivity projektu jsou zařazeny i výdaje na nepropustné povrchy, které musí být zařazeny v doprovodné části projektu (např. obrubníky uložené do betonu, vodící linie v betonu)
  • Akumulační nádrže nesplňují Metodiku dimenzování akumulačních nádrží
  • Žadatelé v rámci povinných příloh nedokládají hydrogeologické posouzení k řešenému území (doložené posudky se týkají buď jiného území nebo konkrétní stavby (např. ČOV nebo vrtaná studna apod.)
  • V projektech je zaměňována výměna nepropustných povrchů za budování nových povrchů, žadatelé pak neplní rozdíl mezi součinitelem odtoku původního povrchu a nového povrchu

Proč jsou kritéria pro hodnocení projektů takto nastavena?

Věcným gestorem a garantem kritérií týkajících se hospodaření s dešťovou vodou a systémů modrozelené infrastruktury je Ministerstvo životního prostředí, které považuje tento přístup za základní nástroj pro adaptaci urbanizovaných území na změnu klimatu. Cílem má být zajištění smysluplného využití srážkové vody co nejblíže místu dopadu, kdy prioritou je závlaha vegetace v místě, vedoucí ke zlepšení její mikroklimatické funkce.

Realizované funkční opatření významně přispívá ke snížení množství vstupů srážkových vod do jednotné kanalizace. To má poté v případě srážkové epizody za následek systémové snížení množství vody protékající kanalizací. Dalším synergickým efektem je účinná prevence před povodněmi, kdy nedochází ke skokovému zvýšení hladiny toků v důsledku zvýšeného přítoku srážkových vod ze zpevněných ploch.

Aby modrozelené prvky projektů na revitalizaci a modernizaci veřejných prostranství podporovaných v rámci IROP správně plnily výše uvedené efekty a funkce, trváme na vysoké kvalitě jejich návrhů a následného zpracování. A právě takovou záruku kvalitního projektu jsme schopni zajistit pouze splněním pečlivě nastavených a léty prověřených kritérií. Ta plně vychází z kritérií užívaných pro dílčí projekty hospodaření se srážkovou vodou a modrozelené infrastruktury, jež jsou dlouhodobě podporovány z Operačního programu životní prostředí.

Ing. Václav Voleman

Ministerstvo životního prostředí

Co mohu pro zdárný průběh hodnocení mého projektu udělat?

Všem žadatelům, kteří ještě své projekty připravují, doporučujeme své záměry konzultovat prostřednictvím Konzultačního servisu https://ks.crr.cz/, kde jim odborníci Centra zodpoví veškeré otázky.

Lze přístup k hodnocení kritérií změnit?

Hodnotící kritéria výzev jsou pevně stanovena a schválena v řídící dokumentaci programu. „Modrozelená kritéria“ byla zpracována ve spolupráci s věcným gestorem této aktivity (MŽP). Kritéria, kterou jsou schválena nezávislým Monitorovacím výborem nelze nyní již měnit. Centrum pro regionální rozvoj musí při hodnocení projektů posoudit veškeré podklady doložené žadatelem zcela dle těchto kritérií. Proto mohou nastat případy, kdy jsou žádosti vyloučeny na základě nesplnění kritérií nebo jsou žadatelům významně sníženy požadované finanční prostředky. V zájmu objektivity a zachování rovného přístupu ke všem žadatelům je nezbytné, aby Centrum postupovalo výhradně v souladu s platnou dokumentací výzvy.