Co rezonovalo konferencí Regiony 4.0? Chytré nápady a odvaha posouvat regiony dopředu

17. 4. 2025
Plný sál v CAMPu – Regiony 4.0 přitáhly na začátku dubna široké publikum

Jak chytře financovat rozvoj regionů? Jaké možnosti přinášejí chytré technologie a kde naráží praxe na byrokracii? Konference Regiony 4.0, kterou jsme pořádali 14. dubna 2025 v pražském CAMPu, nabídla jasné odpovědi – od expertů, kteří mají k regionálnímu rozvoji co říct i co ukázat. 

V publiku seděli starostové, úředníci, architekti, ekonomové i lidé ze soukromého a neziskového sektoru. Na pódiu se střídaly zkušenosti, analýzy i inspirace. Bylo plno – a bylo co poslouchat. 

Peníze na rozvoj? Není to jen o dotacích, ukázaly Regiony 4.0 

První blok konference odstartoval úvodním slovem ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, který zdůraznil, že „v regionech jsou příležitosti – a v příležitostech budoucnost regionů.“ Navázal na něj Petr Zahradník, ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády, který přehledně shrnul, odkud a jakým způsobem lze financovat projekty – od evropských fondů až po chytré kombinace národních zdrojů a investic

Evropský rozměr do debaty vnesl Jáchym Hercher, ekonomický poradce na zastoupení Evropské komise v ČR, který zdůraznil důležitost strategického plánování a jasné vize rozvoje – nejen kvůli Bruselu, ale především kvůli lidem v území. Na finanční témata navázal v závěru bloku Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace, který otevřel otázku udržitelnosti veřejných investic a dluhové zátěže měst a obcí.

Jak plánovat, stavět a řídit – kvalitně a s vizí 

Silné zastoupení měla i oblast architektury, urbanismu a plánování, kterým byl věnován druhý blok konference. Lukáš Vacek, urbanista a architekt, mluvil o tom, jak promyšlené plánování může měnit život v obci i bez megalomanských projektů. Doplnila ho Regina Loukotová, architektka a rektorka soukromé školy ARCHIP, která zvedla téma kvalitní veřejné architektury jako motoru komunitního i ekonomického života

Z pohledu dopravní infrastruktury a mobility vystoupil Ondřej Přibyl, děkan Fakulty dopravní ČVUT, který ukázal praktické příklady SMART řešení v řízení měst. 

SMART debata: Technologie, které dávají v regionech smysl 

Jedním z vrcholů dne byla SMART debata u kulatého stolu týdeníku Ekonom, která otevřela téma technologií a jejich reálného využití v obcích. Moderovanou diskusi vedli Ondřej Přibyl, Lukáš Vacek, Regina Loukotová a generální ředitel CRR a architekt Petr Štěpánek. Zaznělo, že technologie mají smysl jen tehdy, pokud vycházejí z reálných potřeb obcí a reflektují místní podmínky. SMART není o tom „mít všechno online“, ale o tom vědět, co konkrétní nástroj přinese občanům. Debata byla živá, věcná a otevřená – bez buzzwordů, zato s jasným sdělením.

Veřejné zakázky: Nebojte se jít inovativní cestou 

Výrazným tématem byly také veřejné zakázky – oblast, která stále vzbuzuje otázky i obavy, a přitom má klíčový dopad na kvalitu a tempo veřejných investic. Helena Miškovičová, ředitelka Sekce IROP v CRR, nabídla účastníkům konkrétní návody, jak nastavit zadávání projektů tak, aby bylo nejen právně v pořádku, ale i efektivní a férové. Věnovala se také aktuálním trendům v přístupu ke kvalifikaci dodavatelů a praktickým možnostem, jak zakázkami podpořit inovace a udržitelnost. 

Popsala, že v této oblasti má Centrum pro regionální rozvoj bezkonkurenční zázemí – ročně projde jeho kontrolou více než 30 000 veřejných zakázek, od krajských investic po malé obecní projekty. To z něj dělá jedno z nejrespektovanějších odborných pracovišť v oblasti VZ v Česku. Odbornou podporu a metodickou pomoc poskytuje nejen z pražské centrály, ale také prostřednictvím specializovaných regionálních pracovišť, která jsou denně v kontaktu s konkrétními zadavateli – obcemi, kraji, nemocnicemi, školami, hygienickými stanicemi i ministerstvy. Díky tomu dokáže pružně reagovat na potřeby z území a napomáhat k transparentnímu, profesionálnímu a právně bezchybnému zadávání zakázek v rámci programů financovaných z evropských i národních zdrojů.

Navázal na ni Martin Vyklický z Vysokého učení technického v Brně, který mluvil o inovačních přístupech v oblasti zakázek – například o možnostech hodnotících kritérií nad rámec ceny. Důležitý právní rámec doplnil Pavel Herman z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který sdílel příklady z rozhodovací praxe a upozornil na typické chyby, které obce v zadávání opakují, i jak se jim vyhnout.  

Smart Cities v akci – Brno bude v červnu žít inovacemi

Marie Zezůlková z BVV Living Lab na závěr přiblížila koncept živých laboratoří – tedy městských prostředí, kde se inovace testují v reálném provozu a za účasti veřejnosti. Zároveň představila i připravovaný veletrh URBIS: The Smart Cities Meetup, který se zaměřuje na rozvoj chytrých měst a praktickou implementaci inovací do veřejné správy. Akce vzniká ve spolupráci se čtyřmi ministerstvy a více než desítkou odborných institucí včetně CRR. Její součástí budou panelové diskuze, přednášky, prezentace českých i zahraničních projektů, sdílení dobré praxe a prostor pro networking napříč sektory. Akce se koná 10.–12. 6. 2025 na Výstavišti v Brně, nenechte si to ujít. 

Setkání, které mělo smysl – Regiony 4.0 pokračují dál 

Celou konferencí se nesla chuť sdílet zkušenosti, inspirovat se a najít funkční přístupy, které lze zavést do praxe. Networking v předsálí, přímé dotazy z publika i neformální debaty mezi jednotlivými bloky jen potvrdily, že Regiony 4.0 nejsou akademickým cvičením, ale živým prostorem pro výměnu nápadů a řešení. 

Děkujeme všem účastníkům a vystupujícím, kteří dorazili. Všechny prezentace řečníků jsou k dispozici ke stažení. Záznamy z konference najdete na našem YouTube kanálu

Zhlédnout záznam

A to hlavní? Regiony 4.0 nekončí. Pokračujeme na podzim – s novými tématy, příklady a lidmi, kteří chtějí posouvat regiony dál. 

Regiony 4.0 v CAMPu jako prostor pro debatu o budoucnosti měst a obcí