Chytrá řešení pro města a obce – To byl URBIS 2024

12. 6. 2024

Na brněnském výstavišti proběhl ve dnech 4.–6. června 2024 veletrh URBIS The Smart Cities Meetup, který přilákal odborníky a zástupce samospráv z celé republiky i zahraničí. My z Centra pro regionální rozvoj (CRR) jsme samozřejmě nemohli chybět! Náš generální ředitel zde sdílel své poznatky a zkušenosti s chytrými městy. Jak mohou moderní technologie zlepšit kvalitu života ve městech? Jak zvýšit efektivitu městských služeb a snížit ekologický dopad? A jaké konkrétní příklady dobré praxe nám mohou poskytnout inspiraci? Tyto a mnohé další otázky byly hlavními tématy veletrhu URBIS. Nenechte si ujít naše video. 👇

Co jsou Smart Cities?

Koncept Smart Cities se zaměřuje na využití technologií a inovací k vytvoření udržitelného, odolného a propojeného městského prostředí. Cílem je zlepšit kvalitu života obyvatel, zvýšit efektivitu veřejných služeb a podpořit ekonomický rozvoj. Základem jsou principy jako doručování služeb co nejblíže domovu, zvýšení odolnosti lidí a komunit, holistický přístup k řešení problémů, zajištění lokálních služeb, spolupráce a finanční udržitelnost, propojení na všech úrovních a využití dat pro inovace a rozvoj.

Budoucnost měst a sociální inovace? Odpovědi přinesla přednáška Petra Štěpánka

Jedním z vrcholů veletrhu byla přednáška „Smart Cities a sociální inovace“, kterou vedli Petr Štěpánek, generální ředitel Centra pro regionální rozvoj, a Jiří Tencar z ČVUT. Přednáška, připravená ve spolupráci s ČVUT, se zabývala tím, jak se původně environmentální a technologický koncept chytrých měst musí vypořádat s novými ekonomickými a sociálními výzvami, které přinášejí Průmysl 4.0, Společnost 4.0 a demografické změny.

Řečníci diskutovali o klíčových problémech, které smart cities mohou řešit, jako je nedostupnost bydlení, stárnutí obyvatel, udržitelnost městských čtvrtí a digitální gramotnost. Úspěch projektů smart cities závisí na podpoře inovativních finančních nástrojů. Přednáška zahrnovala příklady dobré (a horší) praxe, nové finanční nástroje a politiky EU a vývoj metodických přístupů. Výstupy z projektů Technologické agentury ČR ukázaly, jak mohou smart cities přispět k regionální a sociální kohezi.

Konzultace projektových záměrů

Po celou dobu veletrhu měli návštěvníci možnost konzultovat své projektové záměry s odborníky z různých organizací, včetně Centra pro regionální rozvoj. V konzultačním prostoru Ministerstva pro místní rozvoj byli k dispozici odborníci, kteří poskytovali informace o dotačních programech a možnostech financování projektů z evropských fondů. Ljubomir Džingozov (IROP), ředitel brněnské pobočky CRR, spolu s Adélou Kiššovou (Interreg DANUBE) z odboru evropské územní spolupráce Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a koordinátorkou URBACTu Markétou Horskou, ochotně radili zájemcům s programy a možnostmi různých druhů (nadnárodní) spolupráce.

Poslední den veletrhu byly za CRR přítomny i Jitka Zelená (vedoucí oddělení realizace), Zuzana Čusová (vedoucí oddělení hodnocení a kontroly) a Pavlína Prokešová (zástupkyně vedoucí oddělení hodnocení a kontroly).

Veletrh URBIS 2024 nabídl všem zájemcům o chytrá města jedinečnou příležitost objevit nejnovější trendy a navázat cenné kontakty. Už teď se těšíme na další ročník a doufáme, že se s vámi opět setkáme!