Automatické mlýny září mezi nejlepšími: CRR ocenilo výjimečný projekt
![Vernisáž výstavy ČCA 2024 a debata „Od Diplom.ky k České ceně za architekturu“ (CAMP)](https://crr.gov.cz/wp-content/uploads/2025/01/OB_2520_low-1200x800.jpg)
V úterý 21. ledna se v inspirativních prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP) uskutečnil „Večer s architekty”. Akce nabídla prostor pro diskuzi o nejlepších projektech současné české architektury a představila úspěšné projekty z České ceny za architekturu. Součástí programu bylo také předání Ceny Centra pro regionální rozvoj, kterou jsme ocenili pardubický unikát – Automatické mlýny.
Podívejte se na reportáž z CAMPu 👇
Debata o budoucnosti architektury a ocenění inspirativních projektů
Program akce zahrnoval také panelovou debatu vedenou kritikem architektury Petrem Volfem, který moderoval diskusi s významnými architekty, jako jsou Petr Janda, Jiří Weinzettl a Pavel Nasadil. Tito odborníci se podělili o své zkušenosti a přístupy k navrhování projektů, které zásadně mění a obohacují tvář českých měst a obcí.
Centrum pro regionální rozvoj na akci zastupovali generální ředitel Petr Štěpánek, ředitel IROP z Ministerstva pro místní rozvoj Rostislav Mazal a ředitelka Sekce I CRR Helena Miškovičová, kteří společně předali naši cenu za výjimečný projekt.
„Rekonstrukce Automatických mlýnů v Pardubicích je ukázkovým příkladem projektu, který spojuje entuziasmus investorů, výsledky podpory evropské kohezní politiky a kvalitní architekturu,” říká Petr Štěpánek, generální ředitel Centra pro regionální rozvoj.
„Tato investice bezesporu významně zlepšuje veřejný prostor ve městě a má potenciál stát se středobodem kulturního a společenského života v regionu. V neposlední řadě představuje inspiraci pro další města a regiony. To jsou důvody, proč cenu CRR ČR v rámci České ceny za architekturu dostala právě tato stavba,” dodává Štěpánek.
Z historické památky ke kulturnímu a vzdělávacímu centru
Revitalizace obilného sila a dalších částí areálu vytvořila významný prostor, který slouží nejen obyvatelům Pardubic, ale i celému regionu. Kulturní čtvrť by však nevznikla, nebýt chytrého propojení hned několika projektů z IROP. Z evropských fondů sem tak zamířilo 427 milionů korun, díky kterým vzniklo toto unikátní místo.
Automatické mlýny v Pardubicích dnes představují jedinečné propojení historie, kultury a vzdělávání. Zrekonstruované silo s odkrytými obilnými zásobníky slouží jako otevřený veřejný prostor, kde se pořádají trhy, aukce, vzdělávací programy a kulturní akce.
Areál je domovem dvou galerií – městské GAMPA a krajské Gočárovy galerie – a vzdělávacího centra Sféra, které propojuje vědu, technologie a řemesla. Programy zde oslovují všechny generace, od mateřských škol po dospělé. Automatické mlýny jsou příkladem, jak z historické průmyslové budovy vytvořit živé kulturní a vzdělávací centrum pro celou komunitu.
Architektura je cestou ke zlepšení života v regionech
Akce jednoznačně ukázala, že kvalitní architektura má potenciál zásadně zlepšovat veřejný prostor, posilovat kulturní život a zvyšovat kvalitu života v regionech. Oceněné projekty, jako například Automatické mlýny v Pardubicích, nejsou pouze esteticky výjimečné, ale přinášejí skutečný přínos místním lidem.
Pro milovníky architektury je v CAMPu Bílém sále otevřena výstava Česká cena za architekturu 2024, která představuje nejvýznamnější projekty uplynulého roku. Výstava nabízí inspirativní pohled na to nejlepší z české architektury a zdůrazňuje její význam pro rozvoj měst a regionů.
Centrum pro regionální rozvoj děkuje všem účastníkům za inspirativní diskuze a gratuluje vítězům, kteří svými projekty přispívají ke zlepšení prostředí v České republice.
Více informací o projektech Automatických mlýnů v Pardubicích se dozvíte v našem článku.