Projekty z IROP ovládly soutěž Stavba roku 2024

20. 11. 2024

Soutěž Stavba roku 2024 opět potvrdila, že evropské peníze dávají architektům prostor proměnit vize v unikátní stavby, které mění tvář našich regionů. Ze 116 přihlášených projektů porota vybrala 38 nominací a 8. listopadu v pražském Rudolfinu ocenila ty nejlepší. Mezi vítězi vynikly stavby podpořené Integrovaným regionálním operačním programem (IROP). CRR bylo odborným partnerem soutěže pro letošní ročník a udělilo i svou vlastní cenu.

Stavba roku 2024: vítězné projekty podpořené z IROP
Stavba roku 2024: vítězné projekty podpořené z IROP

Výjimečné stavby z IROP mezi vítězi

Jedním z nejvýraznějších úspěchů, je Koncertní sál Císařských lázní v Karlových Varech, který získal titul Stavba roku 2024 a který zabodoval již v několika architektonických soutěžích tohoto roku. Tato jedinečná rekonstrukce atria historické budovy propojuje citlivou obnovu s moderní architekturou. Výsledkem je multifunkční kulturní prostor, jenž přináší novou energii do karlovarského lázeňského života a současně respektuje historický kontext města. 

Podobný příběh přináší revitalizace zámku Červená Řečice, který byl dlouhá léta opuštěný a chátral. Projekt zachránil tuto cennou památku před zánikem a vrátil jí původní lesk. Díky pečlivé rekonstrukci interiérů i exteriérů je zámek opět přístupný veřejnosti a obohacuje kulturní nabídku regionu.

V Českém Krumlově se podařilo přeměnit historický pivovar Eggenberg na kulturní centrum Port 1560. Tento projekt, rovněž oceněný titulem Stavba roku 2024, respektuje původní architekturu budovy a zároveň vytváří moderní zázemí pro výstavy, koncerty a další kulturní akce.

Další ocenění získala rekonstrukce a přístavba knihovny v Rožnově pod Radhoštěm. Tato knihovna, nyní sloužící jako moderní centrum vzdělávání, kultury a komunitních aktivit, spojuje funkčnost s nadčasovým designem. Vznikly zde nové prostory pro čtenáře všech generací i multifunkční sál. Za tento počin si projekt také odnesl prestižní titul. 

Speciálně oceněné projekty 

Zvláštní ocenění obdržela Mateřská škola GALAXIE ve Varnsdorfu, která získala Cenu hlavního partnera soutěže společnosti WIENERBERGER. Její originální architektura podporuje dětskou kreativitu a využívá přírodní materiály a moderní technologie, čímž vytváří inspirativní prostředí pro nejmenší z regionu. 

Cenu hlavního partnera soutěže společnosti CEMEX si odnesly Centrální polytechnické dílny a galerie Pardubice, další velmi úspěšný a nejen mezi architekty ceněný projekt. Najdete je v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích, kde dotváří moderní prostor, který podporuje vzdělávání a kreativní rozvoj malých i velkých návštěvníků. Dokonale zapadl do této kulturní čtvrti a významně obohacuje životy místních i turistů. 

Dalším oceněným projektem z IROP je obnova opatské rezidence v Klášteře Plasy, která získala Cenu Ministerstva kultury. Autoři projektu se zaměřili na zachování historické hodnoty budovy, která je nyní připravená pro nové využití. Dnes se pyšní označením národní kulturní památka. 

Cena CRR míří k depozitáři Národního technického muzea 

Centrum pro regionální rozvoj, které sehrálo v soutěži roli odborného partnera, udělilo svou cenu Vstupnímu pavilonu depozitárního areálu Národního technického muzea v Čelákovicích. Generální ředitel CRR Petr Štěpánek předal toto ocenění, které vyzdvihuje projekty s mimořádným přínosem k uchovávání technického dědictví. Moderní pavilon, financovaný z programu IROP, představuje špičkovou infrastrukturu pro uchovávání cenných sbírek muzea.

Úspěchy letošní soutěže ukazují, jak důležitou roli hraje IROP v podpoře projektů, které kombinují kvalitní architekturu s kulturním a společenským přínosem. Peníze z evropských fondů pomáhají revitalizovat historické památky i budovat moderní centra vzdělávání a kultury, která proměňují regiony k lepšímu. Gratulujeme vítězům a těšíme se, čím soutěž překvapí příští rok.