Hrádek nad Nisou otevírá moderní Domov seniorů s Alzheimer centrem
V městečku Hrádek nad Nisou na severu Čech vyrostl nový domov pro seniory. Svým klientům nabídne 36 míst, která se zaplní již v červenci. Čtvrtmiliardový projekt podpořený z evropských fondů poskytne seniorům a lidem se zdravotním handicapem nejen útulné bydlení, ale i širokou škálu služeb včetně odlehčovací služby a Alzheimerova centra.
Nový domov seniorů najdete v Oldřichovské ulici v Hrádku nad Nisou na Liberecku, kde jej obec od základů vybudovala v posledním roce a půl. Otevření domova, které se konalo 6. června, se neslo ve znamení vděčnosti a spolupráce. Místostarosta Pavel Farský ocenil úsilí všech, kdo se na projektu podíleli, a připomněl nedávno zesnulého starostu Josefa Horinku, jehož vize byla klíčová pro realizaci domova a mnoha dalších úspěšných hrádeckých projektů.
„Myšlenka na vlastní domov pro seniory, který by sloužil zejména obyvatelům našeho města, vznikla před osmi lety. Vzhledem k demografickému vývoji se dá předpokládat, že starších lidí vyžadujících péči bude přibývat. Proto je tak důležité, abychom měli připravené adekvátní zařízení, které jim poskytne potřebnou péči a podporu. Tento domov je připravený seniorům nabídnout bezpečné a pohodlné prostředí,“ řekl Pavel Farský na slavnostním otevření.
Příklad efektivního využití evropské podpory
Na vybudování pasivního (energeticky samostatného) domu za zhruba čtvrt miliardy korun získalo město dotace z Evropské unie. Bezmála 140 milionů korun čerpalo z Operačního programu životního prostředí (OPŽP). A celkem 54 milionů korun město uhradilo z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
„Desítka úspěšně realizovaných projektů podpořených více než 134 miliony a osm dalších v aktuálním období IROP, z nichž šest je dokonce už ve fázi realizace. To je skvělá vizitka Hrádku nad Nisou, jednoho z nejaktivnějších partnerů Centra v našem regionu. Je skvělé vidět, jak účelně město nakládá s penězi z evropských fondů, a jak pomáhají napříč skupinami obyvatel. Tentokrát těm nejzranitelnějším, seniorům a osobám se zdravotním i duševním onemocněním,“ řekla Simona Malá, ředitelka liberecké pobočky Centra pro regionální rozvoj, které projekt mělo na starost.
Domov seniorů je investicí do budoucnosti Hrádku
Domov seniorů je ukázkou technologického pokroku a ekologické udržitelnosti. Je postaven v pasivním standardu plus, což znamená, že produkuje více energie, než spotřebuje. Teplo zajišťuje tepelné čerpadlo a na střeše domu jsou fotovoltaické panely, díky kterým je stavba energeticky soběstačná.
V přízemí domova najdeme prostor, v němž si mohou klienti domova posedět se svými návštěvami, a ordinaci s čekárnou. Je zde také kaple, knihovna plná knih pro odpočinek a malá tělocvična pro udržení fyzické kondice. Pro personál je zde a v suterénu prostorné zázemí. Klíčová je pro domov odlehčovací služba, která umožňuje rodinám umístit své blízké do dočasné péče, ať už kvůli dovolené, nebo potřebě oddechu. Tato služba je zvláště cenná pro seniory s Alzheimerovou chorobou, kteří vyžadují speciální péči.
Ve druhém patře se nachází prosklená sesterna, která umožňuje personálu dohlížet na pokoje, a společenské prostory. Dvojlůžkové pokoje jsou navrženy tak, aby poskytovaly soukromí a pohodlí až 24 seniorům. Domov je vybaven speciálními jeřábovými koupelnami, které umožňují i imobilním klientům absolvovat hygienu s maximálním respektem k jejich důstojnosti.
Ve třetím patře se potom nachází Domov se zvláštním režimem, který poslouží seniorům vyžadujícím nepřetržitou péči, zejména těm s Alzheimerovou chorobou. S šesti jednolůžkovými a dvěma dvojlůžkovými pokoji zde budou mít dostatek prostoru a čtyřiadvacetihodinovou individuální péči.
Už v červenci přivítá tento domov své první obyvatele. Domov důchodců Český Dub, který zařízení provozuje, již vybírá první klienty z řady zájemců.
IROP podporuje sociální péči
Projekt je výsledkem skvělé spolupráce a smysluplného využití různých finančních zdrojů a může sloužit také jako inspirace nejen v kraji, ale i v celém Česku. IROP podává sociálním službám pomocnou ruku i v novém programovém období a my se těšíme, co nového v sociální oblasti českým regionům přinese.
„Na podporu podobných projektů v sociálních službách vyhradil IROP aktuálně více než 6 miliard korun. V předchozím období (IROP I 2014-2020) se pak s podporou 7,1 miliard zrealizovalo 961 projektů v celém Česku. Na Liberecký kraj z nich připadlo 540 milionů,“ dodává Simona Malá.