Panelová sídliště potřebují kvalitní veřejný prostor

2. 7. 2025
Panelová sídliště nejsou problém, ale příležitost – ředitel CRR Petr Štěpánek v ČT24 zdůraznil důležitost kvalitního veřejného prostoru i zapojení architektů při revitalizaci. Podpora z IROP pomáhá městům měnit sídliště v místa příjemná k životu.
Sídliště Pětřiny, zdroj: ČTK

Petr Štěpánek hostem pořadu 90′ ČT24 o sídlištích a veřejném prostoru. Každý třetí Čech žije v paneláku. Tato specifická forma bydlení zásadně ovlivňuje kvalitu života ve městech i obcích. Jak betonová sídliště proměnit v atraktivní místa k životu? I o tom hovořil Petr Štěpánek, urbanista a generální ředitel Centra pro regionální rozvoj.

Celý záznam pořadu na webu České televize

Důležitá není jen rekonstrukce bytů, ale i okolí

Nejdůležitějším parametrem je kvalita veřejného prostoru. A to je paradoxně to, na co často zapomínáme, “ uvedl Petr Štěpánek ve vysílání.  

Centrum pro regionální rozvoj spravuje evropské a národní dotace, které významně přispívají k revitalizaci panelových sídlišť. Od modernizací bytových domů až po úpravy veřejných prostranství. Podpora z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pomáhá městům a obcím například s výměnou povrchů, výstavbou zeleně, zřizováním hřišť, sportovišť nebo klidových zón.  

Estetika a strategie 

V rozhovoru zazněla také kritika minulých přístupů. Například nekoncepční zateplování a barevné úpravy fasád, které často vedly k nevzhledným a nesourodým výsledkům. Petr Štěpánek upozornil také na to to, že mnoho rekonstrukcí se dělo bez účasti architektů, což je podle něj jeden z důvodů, proč dnes řada sídlištních celků působí chaoticky a nevkusně.  

Zásadním problémem podle něj nebylo samotné architektonické a urbanistické řešení panelových domů, ale absence strategie a odborného vedení při jejich revitalizaci. Naopak pozitivním příkladem jsou sídliště, kde se na jejich proměně podílela architektonická studia, například v pražských Modřanech.  

Architektonické soutěže jako klíč ke kvalitě

Kvalitní revitalizace sídlištních celků často závisí na zapojení odborníků a architektů. Financování architektonických soutěží, které metodicky zastřešuje Česká komora architektů, je důležitým nástrojem, jak zlepšit estetickou i funkční úroveň veřejného prostoru na sídlištích. I na tyto soutěže je možné čerpat finanční podporu z programů Ministerstva pro místní rozvoj ČR.  

Sídliště nejsou problém, ale příležitost  

Panelová sídliště nejsou jen pozůstatkem minulosti. Jsou místem, kde žije a bude žít další desítky let velká část obyvatel Česka, často v dobré dostupnosti centra, s infrastrukturou a zelení. Jejich budoucnost závisí na tom, jak je budeme dále rozvíjet nejen technicky, ale i urbanisticky, esteticky a společensky. 

Architektura není volné umění, ale má jasná kritéria. A pokud to dobře uděláme, kvalitní rekonstrukce se projeví i na ceně nemovitostí,“ dodal Štěpánek.